هفت عادت اشتباهِ بعد از ورزش که باعث صدمه به بدن می‌شوند

تاریخ: 96/8/21

داشتن یک برنامه تمرینی منظم، احساس خوشایندی به زندگی خواهد داد. اگر آن را رعایت می‌کنید، شایسته تشویق خودتان هستید. اما یکسری عادت‌های دیگر هست که بعد از ترک باشگاه ورزشی اتفاق می‌افتد و ممکن است که باعث شود شما فورا تجدید نظر کنید. اگر شما به دنبال افزایش حجم، باریک کردن بدن یا هر هدف دیگری از این نوع هستید باید به همان اندازه روی کارهایی که خارج از باشگاه انجام می‌دهید نیز تمرکز کنید (حتی در رختکن). منظورمان چیزهایی مثل تغذیه، جذب آب و حتی بهداشت است. اجازه ندهید تمام تمرینات خوبی که انجام داده‌اید با انجام کارهای اشتباهی مانند دوش گرفتن بدون دمپایی در باشگاه از بین برود (باور کنید جدی هستیم.) در ادامه با ما همراه باشید.

اشتباه اول: انصراف از سرد کردن بدن

رسیدن دمای بدن از ۶۰ به صفر به بدی آن است که بدون گرم کردن تمرین را شروع کنید. تمرین ایروبیک سبک با شدت ۲۰ درصد یا کمتر، در پایان جلسه اصلی به آرام شدن بدن کمک می‌کند و بازیابی بدن بهتر انجام می‌شود. همچنین از دیگر کارهای مناسب برای بازیابی و بهبود بدن، می‌توان به حمام یخ و پوشیدن لباس چسبان اشاره کرد.

اشتباه دوم: باقی ماندن در لباس خیس

ناراحتی و بدبویی به تنهایی کافی هستند تا شما قانع شوید که لباس عرق‌آلودتان را در بیاورید ولی اگر کافی نیست، به متخصص پوست مراجعه کنید شاید بتواند دلیل آن را برای شما توضیح دهد:

عرق روی پوست منافذ را مسدود خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد پوست شما تنفس کند. اگر ساییدگی یا برش روی پوستتان باشد باکتری‌ها در آنجا به دام می‌افتند و عفونت ایجاد می‌شود. آسیب‌پذیرترین قسمت‌ها بخش‌هایی ست که مو دارند. زیرا ارگانیسم‌های مولد بیماری و عفونت می‌توانند به ریشه مو نفوذ کنند و باعث عفونت عمیق پوستی شوند. خلاصه اینکه لباس عرق‌آلود خود را دوباره نپوشید.

اشتباه سوم: پا‌برهنه راه رفتن در رختکن

این یکی دیگر از عادت‌های بد با عواقب شدید است، مگر اینکه عاشق قارچ یا زگیل پا باشید! خدا می‌داند روی زمین مرطوب باشگاه دیگر چه چیزهایی پیدا می‌شود. خاک، عرق، میکروب و حتی ادرار. پس در باشگاه و حمام دمپایی بپوشید. بعد از اینکه دوش گرفتید حتما پای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید، حتی بین انگشت‌هایتان را. موقع تعویض لباس، یک حوله‌ی تمیز روی زمین پهن کنید و هنگام لباس پوشیدن روی آن بایستید. شما نمی‌توانید به همه‌چیز فائق بیایید ولی حداقل می‌توانید پای خود را تمیز نگه دارید. اگر قبلا دچار بیماری قارچی «پای ورزشکاران» شده‌اید و دیگر نمی‌خواهید آن بلا به سرتان بیاید، از اسپری ضد‌قارچ استفاده کنید.

اشتباه چهارم: اُوِردوز با پروتئین

عضلات پروتئین هستند. اگر می‌خواهید درشت‌تر شوید و عضلات قدرتمندتری داشته باشید، باید پروتئین بیشتری بخورید. مگر نه؟ شاید هم نه! ورزشکاران معمولا در تلاشند که حجم به دست بیاورند و برای این در طول روز مقدار زیادی پروتئین مصرف می‌کنند و گاهی وعده غذایی بعدی آنها از آخرین وعده‌ای که قبل از ورزش خورده‌اند فاصله‌ای ندارد.

اما بعد از ورزش چطور؟ یک برنامه غذایی خوب، میزان پروتئین دریافتی بدن را در طول روز پخش می‌کند، طوری که بدن در هر زمان پروتئین کافی دریافت کند و نه بیشتر. مصرف پروتئین زیاد هم همان تاثیری را دارد که مصرف بی‌رویه بقیه غذاها دارد: ذخیره کالری‌های اضافه به شکل چربی و کربوهیدرات.

اشتباه پنجم: آبرسانی ناکافی

این مسئله به ویژه برای ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان، دوچرخه‌سواران و شناگران مهم است. در طی یک ماموریت سخت و طولانی شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه یک کیلو از مایعات بدنتان را از دست دهید. کافی است قبل و بعد از تمرین خود را وزن کنید. قاعده کلی این است که به ازای هر ۱ کیلوگرم وزنِ از دست رفته، ۱.۵ لیتر آب بنوشید. احتمالا الکترولیت‌های بدن هم کاهش یافته‌اند پس با خوردن میوه یا چیزهای نمکی و نیز مصرف نوشیدنی‌ها (مانند نوشیدنی‌های ورزشی، آب‌میوه‌های رقیق شده و یا شیر) که شامل پتاسیم، سدیم و منگزیم هستند، می‌توانید کمی از نیاز‌های بدن به مایعات را کاهش دهید. آبرسانی نه تنها باعث می‌شود که شما احساس بهتری داشته باشید بلکه احتمال این را که در وعده‌ی غذایی بعدی خود پرخوری کنید را هم پایین می‌آورد. بسیاری از مردم بین گرسنگی و تشنگی گیج می‌شوند.

اشتباه ششم: استراحت نکردن

وقتی تمرین می‌کنید، بدن شما به طور کامل درگیر فعالیت است. نمی‌توانید توقف کنید، نمی‌خواهید هم که توقف کنید. اما حدس بزنید چه: اگر در لابه‌لای تمرین‌ها استراحت و بازیابی نکنید، ریسک آسیب و خستگی و کوفتگی کامل بدن را به جان خریده‌اید که گفته می‌شود با مشکلات روانی مانند افسردگی یا اضطراب ارتباط دارد.» این به آن معنی‌ است که وقتی شما یک روز سخت داشته‌اید، باید قبل از اینکه دوباره با همان شدت یا بیشتر تمرین کنید، دو روز کامل را به تجدید قوا بگذرانید. هنگامی که آماده شدید که دوباره با همان شدت تمرین کنید، بایستی میزان تمرینات خود را کاهش دهید. به عبارت دیگر سخت تمرین کنید، اما نه به دفعات قدیم که آرامتر ورزش می‌کردید.

اشتباه هفتم: استراحت بیش از حد

استراحت و دوری از تمرین برای یک روز به معنی آن نیست که تمام آن روز را جلوی xbox  بگذرانید. بیشتر مردم برای استراحت، فقط دراز می‌کشند و مدتی در همان حالت می‌مانند. در واقع از یک رودخانه روان به استخری ساکن تبدیل می‌شوند. به خصوص تنوع در ورزش برای کاهش ریسک آسیب دیدگی و خستگی مهم است زیرا فشار را از برخی نقاط بدن برداشته و به نقاط دیگری منتقل می‌کند که تحت فشار نبوده‌اند. پس یکی در میان ورزش خود را عوض کنید و باز به ورزش قبلی خود برگردید. این به شما کمک می‌کند که هم از لحاظ فیزیکی و هم ذهنی شاداب شوید.

هر کاری که می‌کنید، یادتان باشد که ابتدا باید به خودتان مسلط باشید و بازیچهٔ رقابت‌پذیری نشوید: بایستی روزهای بازیابی ترمیم سرجای خودشان رعایت شوند، و در آنها ورزش‌هایی با شدت پایین‌تر و نوع متفاوت انجام دهید.